VZLUSAT-2 SLAVÍ ROK NA OBĚŽNÉ DRÁZE

Družice VZLUSAT- 2 slaví v těchto dnech rok na oběžné dráze, kam ji vynesla raketa Falcon 9 společnosti Space X Elona Muska 13. ledna 2022. Za tu dobu oběhla planetu zhruba 5 800krát. VZLUSAT-2 pořídil od počátku své mise barevné i černobílé snímky z několika světadílů. Je plně pod kontrolou a dokáže (mimo jiné) vyfotografovat jakoukoliv část Země. Je jedinou družicí postavenou v České republice, která dokáže pořídit fotografie planety Země s vysokým rozlišením.

Díky zapojení VZLÚ do celosvětové sítě pozemních stanic SatNOGS je možné kontinuálně sledovat telemetrická data družice na veřejně dostupné webové stránce. Data jsou sbírána z více než 50 stanic rozmístěných po celém světě.

VZLUSAT-2 má rozměry 10 x 10 x 34 cm a váží 4 kg. Patří tak do kategorie nanodružic, tedy těch, které váží maximálně 10 kilogramů. Životnost je plánována na dva roky, nicméně tým odborníků, který ji vyvíjel, věří, že bude delší. Je druhou družicí, kterou Výzkumný a zkušební letecký ústav do vesmíru vyslal. Tou první byl VZLUSAT- 1, který je na oběžné dráze již pět a půl roku. Vývoj obou družic otevírá dveře k dalšímu pokroku. „Výzkumný a zkušební letecký ústav má v současné době na oběžné dráze dvě družice a zvládá technologie potřebné k jejich postavení. Máme ale další plány. Chceme vytvořit konstelaci čtyř družic a směřujeme tak do elitní skupiny států v tomto oboru. Současně počítáme s tím, že ani konstelace čtyř družic pro nás nebude „konečnou“ a že budeme pokračovat dál,“ vysvětluje generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar.

Družice VZLUSAT-2 je důležitou součástí dlouhodobé strategie SPACE2030. Potvrdila schopnost České republiky vytvořit družici, která je schopna zaznamenat obraz z kteréhokoli místa na světe. To je možné díky přesnému řízeni orientace. VZLUSAT-2 je první českou družicí, která je tímto systémem vybavena. „V misi jsme je rovněž věnovali optickému systému a zpracování dat, díky spolupráci s firmami Eltvor a World From Space se dnes můžeme pochlubit tím, že máme plně ověřené technologie, které jsou připraveny pro další družice, které budou schopny dodávat mnohem kvalitnější snímky Země. Jsme velice rádi, že můžeme po roce na oběžné dráze říct, že projekt naplnil už téměř všechny stanovené cíle. Rozhodně je pro nás důležité, že jsme mohli zastřešit spolupráci mezi mnoha subjekty z České republiky. Dík patří našim partnerům, kterými jsou Spacemanic, esc Aerospace, TTS, s.r.o., Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o., ADVACAM s.r.o., Eltvor, Needronix, Konkoly Observatory a univerzity České vysoké učení technické v Praze, Západočeská univerzita v Plzni a Masarykova univerzita v Brně. Projekt podpořila Technologická agentura ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ dodává ředitel divize Space VZLÚ Juraj Dudáš.

VZLUSAT-1

Předchůdkyní VZLUSAT-2 je družice VZLUSAT-1, která je na oběžné dráze už více než pět a půl roku. Do vesmíru byla „vystřelena“ 23. června 2017 z Indie. Její životnost byla původně plánována na jeden rok. Systémy družice ale stále plně fungují a poskytují vědecká data. Je tak v současnosti nejdéle fungující družicí, která byla postavena v České republice. „Jsem rád, že VZLUSAT-1, který byl navržený jako technologická platforma pro vyzkoušení různých věcí, stále funguje a komunikuje s námi. To není úplně obvyklé. V této kategorii vydrží satelity něco málo přes rok. Pět a půl roku, pro tento typ satelitu, to je velký úspěch,“ tvrdí generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar. „Je to úžasné. Vyvinout samostatně družici bylo výzvou. Obětovali jsme na to spoustu času ve VZLÚ i společně s partnerskými firmami a univerzitami. To, že VZLUSAT-1 funguje dodnes, je pravděpodobně výsledkem práce a dlouhého testování celého systému. A také určitě trochu štěstí,“ uzavírá Vladimír Dániel.

kontakt: pr@nullvzlu.cz