VZLUSAT-2 POŘÍDIL I SNÍMKY ČR

Díky družici VZLUSAT-2 má Česko své oči ve vesmíru. Je jedinou družicí postavenou v České republice, která dokáže pořídit fotografie planety Země s vysokým rozlišením. Zaslala například snímky Prahy, Orlíku, pohraničí ČR, Slovenska a Rakouska, nebo snímek Alp. Družice VZLUSAT- 2 slaví v těchto dnech rok na oběžné dráze, kam ji vynesla raketa Falcon 9 společnosti Space X Elona Muska 13. ledna 2022.

VZLUSAT-2 pořídil od počátku své mise barevné i černobílé snímky z několika světadílů. Je plně pod kontrolou a dokáže vyfotografovat jakoukoliv část Země.

„Pořídit snímky konkrétního místa na Zemi se ukázalo jako velice komplikované. Družice se totiž v průběhu obletů kolem Země „kolíbá“ nebo rotuje kolem své osy. To je způsobeno zbytkovým nebo generovaným magnetickým polem na palubě družice. Na VZLUSAT-2 se nám ukázalo, že magnetické pole indukované průchodem proudu ze solárních panelů způsobí, že se družice samovolně nikdy nad Českou republikou nepodívá k zemskému povrchu,” vysvětluje Vladimír Dániel z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, který se jako vědec podílel na vývoji družice VZLUSAT-2 i její předchůdkyně VZLUSAT-1.

Vladímír Dániel dodává, že pro aktivní otočení je družice VZLUSAT-2 vybavena systémem orientace a stabilizace, který je založený na reakčních kolech a mnoha senzorech „Účelem mise bylo právě tento systém vyvíjený již na předchozí družici VZLUSAT-1 ověřit ve vesmíru. Nakonec to trvalo několik měsíců, byla nutná spolupráce celého týmu a několik úprav parametrů softwaru, abychom nakonec byli schopni družici řízeně natáčet. Nyní tak můžeme udělat snímek jakýmkoliv směrem. V tomto případě pak dosáhneme vysokého rozlišení s velikostí pixelu cca 40 m.

kontakt: pr@nullvzlu.cz